понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone sztachety inaczej żywopłot

Żywe ogrodzenie czyli żywoplot


Płoty roślinne z reguły spełniają funkcje ogrodzenia, lecz często służą również za ozdobę. Najczęściej takie ogrodzenia PVC z Włodawa stawia się w nasłonecznionych położeniach, gdzie w mgnieniu oka wzrastają i silnie się zagęszczają. Co niemiara czaru maja tez takie rosnące ploty, które prowadza przez cieniste zakątki parku. Ciemna zieleń liści wraz z przezroczysta tu i ówdzie gmatwanina gałązek lub kwiatami kreują zajmujące spojrzenie obrazki, natomiast rześka wilgoć, bijąca od pogrążonej w mroku ziemi , powoduje iż nawet krótki spacer nieopodal takiego parkanu uspokaja i uspokaja.


Projektując plot z żywopłotu, trzeba wziąć pod uwagę funkcje takiego ogrodzenia, warunki jakie przeważają w ogrodzie, oraz nasze upodobania oraz czas który możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o normalnym pokroju samodzielnie wzrastają, nierzadko również ekspansywnie rozkwitają, niemniej jednak wymagają tez mnóstwo przestrzeni. Geometryczne lub fantazyjnie profilowane żywe ogrodzenia z PCV mogą być niesłychanie smukłe, jednak trzeba je regularnie wycinać i właściwie nie kwitną. Nie bez wpływu są tez koszty zakupu roślin na parkan.Jest wobec tego nad czym się myśleć, bowiem takie plot aranżuje się na długi okres czasu, czasami nawet na pokolenia.


Z reguły zadowalający jest rosnący parkan o wielkości 1,5m. Na takie plot w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwykły, niezmiernie popularny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on dużo zalet:
•ma mało wymagań,
•odpowiednio znosi czas mniejszych opadów,
•błyskawicznie rośnie,
•regularnie podcinany ślicznie gęstnieje oraz nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie traci zima liści, a nawet jeśli je zgubi, to i tak gąszcz jego gałązek układa niedostępny dla wzroku plot,
•jest niedrogi.


Ligustr możemy zamienić z irga połyskująca - jesienią wspaniale się przebarwia na rożne odcienie żółci, brązu a także czerwieni. Godne polecenia są tez żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota trzymają się na gałązkach aż do wiosny.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. odmiany o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się pożytecznymi roślinami promujemy na takie plot czarna porzeczkę. Można ją formować tylko od strony widocznej, oraz cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, ażeby owocowały.


Nadzwyczaj wysokie, bowiem ponad dwumetrowe ogrodzenia z Winylu stanowi barierę nie do pokonania, a w razie potrzeby zasłania sąsiednie budynki i ulice. Aby utworzyć taki parkan rośliny zasadzamy dookoła krawędzi posesji. Jeśli mamy mnóstwo miejsca, najbardziej „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, jaka dodatkowo dostarcza orzechy. Jeśli pragniemy by nasze żywe plot było niesłychanie wysokie zaś zarazem wąskie to w cieniu wolno je ukształtować z wiązu pospolitego, grabu powszechnego względnie klonu polnego. Pamiętajmy natomiast, ze gdy rośliny nas przewyższą, ich przycinanie będzie utrudnione.

Комментариев нет:

Отправить комментарий